pam param

1 lutego 2017

[235] jest dwudziesta, kochany pamiętniczku. od osiemnastej szukam pierwszego zdania. zapisuję, czytam, prycham, myślę ty banalny idioto i tak w kółko od dwóch godzin. słowo daję, kiedyś człowiekowi łatwiej przychodziło maskowanie myśli; myślał myśl, zapisywał co drugie słowo i miał gotowe pierwsze zdanie w pamiętniczku. czasem smakowite, czasem tylko jak dysleksja tajemnicze, ale przecież to właśnie tutaj robimy – roztaczamy tajemnicę. a teraz, kiedy człowiek w latach bardziej posunięty i coraz wyraźniej wyzbyty woltyżerki, dwie godziny odpędza się od zbyt klarownych zdań, zanim wreszcie coś z siebie wydusi. odpędza nie dlatego, że mu techniki nagle brakuje, że zapomniał, jak się opowiada bajki, tylko ochota wzbiera w nim coraz silniejsza, by opuścić gardę i przestać gadać zagadkami. zamiast mówić on, jemu, jego, coraz większą ma ochotę, to znaczy coraz większą mam, pamiętniczku, ochotę powiedzieć ja, mnie, sobie. na przykład: boli mnie w wielu miejscach, nie umiem rozmawiać z ludźmi, nie potrafię nikogo tu wpuścić i tęsknię za tobą, i nic na to nie poradzę. panie mansztajn, zróbmy sobie przerwę.

a więc przerwa. od kilku dni wieczorami wsiadam do auta i jeżdżę bez celu po mieście. mam nadzieję, że coś się wydarzy, ale ostatecznie robię tylko kółka. nagrałem składankę do auta i ciągle zagłuszam noela w don’t look back in anger. wychodzi fatalnie, mój kot byłby zniesmaczony, ale nawet na światłach nikt tego nie słyszy. a kiedy już nie ma czego okrążać, jeszcze przez chwilę siedzę w aucie pod domem. w ciemnym i cichym, i czuję wyraźnie, jak śmieszne i smutne jest to życie, którym żyję. dekoracyjne jak ten język. żaboty, trykoty, wstążeczki, manieczki. do niedawna byłem przekonany, że sprawy w życiu muszą przede wszystkim elektryzować. że jak wychodzisz z domu, to na imprezę życia; że jak idziesz po włoszczyznę, to w akompaniamencie fajerwerków. a to nie tak przecież, pamiętniczku. najprzyjemniejsza jest zwyczajność, o czym dowiadujesz się później. kroisz ogórek, podlewasz kwiaty, myjecie zęby, zbierasz ubrania z podłogi po nocy, siedzicie w taksówce w drodze do domu, odpalasz serial, pierwszy zasypiasz, ona wskakuje tobie na głowę, środa, piątek, poniedziałek, trzy jajka rano na miękko, zmywarka znów pełna, kroisz cebulę, pada, nie pada, idziecie z psem na spacer po lesie, znów kończy się papier, znów kończy się cukier, palicie w oknie wspólnego szluga, za zimno, za ciepło, wychodzisz ochłonąć, pierzecie pościel, kładziesz się brudny, czekasz aż wróci wieczorem z zajęć, kochacie się w kuchni, wnosicie szafkę z ikei na piąte, znosisz po schodach rower, idziecie do kina, znowu zasypiasz, kłócicie się w aucie, kochacie się w łóżku, naprawiasz czajnik, przez tydzień się nie kłócicie, wrzesień, listopad, stoicie na światłach, w jednej rękawiczce obie ręce, rano, południe, środek nocy. w końcu zamykam auto, powoli wracam do siebie.

liczba komentarzy: 34

 • KK napisał(a):

  Ścisnęło mnie w gardle

 • go napisał(a):

  fuck…

 • . napisał(a):

  ta szczerość to jest coś najcenniejszego co posiadasz.
  nie chcę się wymądrzać, bo z naszej dwójki, to nie ja jestem psychologiem, ale wg mnie wszystko z Tobą w najlepszym porządku. dojrzewasz wewnętrznie do innych rzeczy. życzę Ci wszystkiego co najlepsze i dzięki za wpis.

 • pidżamowa napisał(a):

  przypomniał mi się jeden z najbliższych mi kiedyś wierszy świetlickiego – tryb życia.

  ładnie i smutno te literki poskładane, kubo. myślę, że każda codzienność ma jakieś dobre momenty, smaczne herbaty, ładnie oszronione gałęzie, ciepłe koce po zimnych dniach. poszukaj.

 • Zamorska napisał(a):

  Brawo! Idzie (idziesz) ku dobremu.

 • BeBe napisał(a):

  Myślałam, że jestem jakaś inna… Na szczęście nie tylko ja tak mam… Dziękuję za ten tekst…

 • A. napisał(a):

  Drogi J., bywa, że i ta urocza codzienność przestaje cieszyć. Jak pisała Halina, „czasem przychodzi ostra // świadomość konieczności // rozkruszonej ziemi”. W każdej historii chyba.

 • caviale napisał(a):

  a gałązki niedługo będą miały pączki, a pączki rozwiną się w liście. dojrzewasz.

 • Anonim napisał(a):

  człowiekowi potrzebne jest poczucie stabilizacji, zwyczajności. że jest komuś potrzebny, że ma gdzie i do kogo wrócić. bez tego czuje się jak pies bezpański. niby wolny, niby niczym nieograniczony, a jednak nieszczęśliwy. wszystkie extra fajerwerki, które w życiu się zdarzają są miłym bonusem na odreagowanie, ale to dni powszednie czynią człowieka szczęśliwym.

 • samsara napisał(a):

  człowiekowi potrzebne jest poczucie stabilizacji, zwyczajności. że jest komuś potrzebny, że ma gdzie i do kogo wrócić. bez tego czuje się jak pies bezpański. niby wolny, niby niczym nieograniczony, a jednak nieszczęśliwy. wszystkie extra fajerwerki, które w życiu się zdarzają są miłym bonusem na odreagowanie, ale to dni powszednie czynią człowieka szczęśliwym.

 • Andrzej D. napisał(a):

  Kubusiu, lufa za Twoje zdrówko! A może wsiądziesz w autko i przyjedziesz do mnie? Pogapimy się razem na góry.. Jestem jedynym gościem w hotelu, Twoja wizyta sprawiła by mi prawdziwą radość.

 • Ania napisał(a):

  Dokładnie tak.
  A jednak nie.
  <3

 • Anonim napisał(a):

  No strzał.

 • Anka napisał(a):

  Chciałoby się to jakoś mądrze skomentować, jakimś aforyzmem à la Lichtenberg punkt widzenia przyprawić, ale wszystkie myśli wydają się być wtórne i banalne w kontekście tej okoliczności. Zatem krótko i na temat, dzięki za poezję…i nie tylko.

 • Ja napisał(a):

  Ok, dość srania ogniem. Nie pozwól jej odejść.

 • jakobe napisał(a):

  państwo może myślicie, że ja nie czytam, skoro nie odpisuję. czytam wszystko.

 • Ja napisał(a):

  I chwała Bogu. Pan już poczynił kroki w temacie?

 • Mrt napisał(a):

  Jakobe, nie umiem być ekspertką w cudzych sprawach, ale to mi wygląda na miłość. Podpisuję się, nie pozwól jej odejść.

 • jakobe napisał(a):

  ja, wciąż jeszcze siedzę w aucie pod domem.

 • Ja napisał(a):

  Przekręć kluczyki w stacyjce!

 • Ja napisał(a):

  Bo Pan zrozumie, tu czasu nie ma. I jak już wszyscy wiemy, lepiej z nią niż bez. A, ze się nie znamy to ja nie wiem co na Pana działa, i daleko mi do mówienia innym co maja robić, zas to dla mnie to za dużo już te problemy wyimaginowane, ja tu śniadanie w spokoju potrzebuje zjeść, i żeby już wszystko dobrze było. Ładnie proszę zebrać się w sobie i życzę powodzenia! Dla przypomnienia na światłach czerwonych stoimy, na zakręcie kierunek wrzucamy.

 • Matula napisał(a):

  Jakobe, zdecyduj (cie) się na dziecko, będziesz miał zupełnie inne problemy :) Świat przestanie się kręcić wokół Ciebie. A 35 lat to dla Ciebie dobry wiek na ojcostwo, a dla niej przedostatni dzwonek ;)

 • Ania napisał(a):

  Zgadza sie :-)

 • Ania napisał(a):

  Te okruszki codziennosci to wlasnie sens wszystkiego :-) A wspolne smazenie nalesnikow to juz wejscie na kolejny poziom :-)

 • Justyna napisał(a):

  Czy tylko ja wywnioskowałam, że tego KOGOŚ nie ma? W przeciwnym razie po co się rozbijać się rozbijać samochodem po mieście wieczorami, a lecieć do NIEJ jak na skrzydłach?

 • megajra napisał(a):

  Czytałam to, a w głowie tłukło się:

  Driving my car, flame trees on fire
  Sitting and singin’ the Higgs Boson blues,
  I’m tired, I’m lookin’ for a spot to drop
  Oh let the damn day break
  The rainy days always make me sad
  Miley Cyrus floats in a swimming pool in Toluca Lake
  And you’re the best girl I’ve ever had
  Can’t remember anything at all

  Who cares, who cares what the future brings?

  Łącze się.

 • Anonim napisał(a):

  Moze tak moze siak

 • Anuszka napisał(a):

  @Justyna – też odniosłam takie wrażenie.

 • J napisał(a):

  Sparafrazuję Cię Jakobe: Też bym chciała, żeby ktoś mnie tak kiedyś pokochał :)

  Mam nadzieję, że się ułoży

 • Ja napisał(a):

  Ej, no weź, są walentynki.

 • Matula napisał(a):

  A dzisiaj dzien singla :))

 • magdzicka napisał(a):

  taki Paterson Jarmuscha prosze Pana:-)

 • K. napisał(a):

  Pół nocy czytałam Twoje wpisy, następną połowę próbowałam zasnąć. I mimo, że coraz bardziej mnie w środku coś uwiera, to w jakimś sensie pocieszający jest fakt, że kimś targają takie same demony i można znaleźć siebie między cudzymi słowami. Pozdrawiam!

 • martabukaj napisał(a):

  Jest czwartek, dochodzi 15:00. Siedzę w biurze, powinnam pracować albo chociaż udawać. Ale nie ma dziś szefa, więc można sobie pofolgować, co chętnie robię. I trafiłam na ten wpis, bo czytam sobie wszystko na wyrywki i przez to „pam param” przechodzę już któryś raz z rzędu i chyba je sobie wydrukuję i wsadzę do swojego pamiętniczka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.