impresje oliwskie

[160] miało być o czym innym, ale już nie pamiętam. chyba planowałem znów się kajać, że taki fatalny ze mnie bloger, gorszy od kwartalnika, najgorszy, i że to się rychło zmieni i wraz z pierwszym żółtym liściem, pierwszym rykiem jesieni na powrót się stanę najpilniejszym z pilnych, gdyż nic tak nie motywuje do pisania jak jesień właśnie, bezradna nostalgia i widok świata w rozkładzie.

być może o tym chciałem, a może zmyślam, sam już się w sobie nie rozeznaję. tym niemniej jesień przyszła prędzej niż zwykle, w sensie dosłownym także, bo kiedy zerknąć przez okno – a znów tkwię w chorobie i z większą niż zwykle zerkam ochotą – to mam jak żywo obraz jesieni, lynchowską projekcję świata w rozkładzie i wszystko takie straszne.

w ramach odbudowy krajobrazu kupiłem playstation. poeta nie powinien się przyznawać do takich wydatków, ale coraz mniej we mnie poety a więcej człowieka, który się zgubił. w ramach odbudowy krajobrazu miałem się zgubić jeszcze bardziej, ale średnio pomaga, więc ostatecznie wracam do okna i dalej się gapię jak struty grzybami na tę jesień, co przyszła prędzej niż zwykle.

a może to przez tomka wszystko, wariata tomaszka. parę dni temu umarł tomek pułka, poeta, lat 24, i do teraz nie umiem sobie tego wytłumaczyć. to znaczy tłumaczę: człowiek wpada do rzeki i tonie, nieszczęsny wypadek, finito. ale dalej, za faktami, kryje się coś więcej, jakby niewysłowiona gorycz i żal nie do przegryzienia, że nie tak, nie teraz, nie w ten sposób.

Categories: Bez kategorii

10 Comments

 1. czytalem wczesniej, szkoda chlopaka

 2. Miałem wcześniej rzekę
  wyobrażającą śmiech
  potwora uzmysłowionego
  wcześniej, gdzieś na brzegach
  chłopca kąpiącego ciało
  w granatowym hałasie.

  Tak pisał Pułka 5 dni przed śmiercią. I to jest niepokojące, bo rzeka była już wtedy dla niego potworem. Być może widział coś, co go czeka. Być może my też coś widzimy. Poezja jest pełna potworów, w takie smętne dni…

 3. żal, wielki żal

 4. widok świata w rozkładzie
  .

  im dłużej jest wczoraj tym mniej tajemnic linii horyzontu pozostaje do odkrycia

 5. Raczej coraz więcej w Tobie poety, bo ślicznie napisane.

 6. teraźniejszość

 7. znalazłam żółty liść. pisz.

 8. rzeka bywa powrotem. a Ty odczep się od tej jesieni…resztkami lipca odcinaj zielenie

 9. i potworem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2024 jakobe mansztajn: stała próba bloga

Theme by Anders NorenUp ↑